Při sjednání hypotéky a rozhodování o délce fixace se rozhodujte nejen podle aktuální situace na trhu
10. 4. 2021
Není to tak dlouho, co jste si tu mohli přečíst o tom, jak byl rok 2020 pro objemy sjednaných hypoték a úvěrů na bydlení rekordní. A taky o tom, že průměrné úrokové sazby už v roce 2021 porostou. Jenže úrokové sazby ještě v prvních dvou měsících tohoto roku nestoupaly, takže rekordy v objemu sjednaných hypoték padly i v lednu a únoru.
Únor byl dokonce, co se týká objemu poskytnutých hypoték, vůbec nejsilnějším měsícem v historii. Překonal totiž i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliard korun. Teď to bylo téměř 30 miliard korun. Konkrétně 29,913 miliard.
Průměrná úroková sazba trochu překvapivě a stále ještě pokračovala v mírném poklesu. Nicméně teď už se opravdu musíme připravit na zdražování, které může trvat i několik let. Byť možná bude pomalé a postupné.
Nejlepší čas ke sjednání hypotéky je právě teď
Pokud tedy zvažujete řešit své bydlení hypotékou, máte ještě jednu z posledních šancí na získání uvěru s nízkou úrokovou sazbu. Teď už to totiž skutečně vypadá, že se trh s hypotékami bude překlápět ke zdražování.
Některé banky už v průběhu února a března svoje hypotéky zdražily a další se k tomuto kroku odhodlávají a zdražování už také avizují.
Zvažte vhodnou délku fixace
Právě kvůli situaci na trhu s hypotékami a stále ještě nízkým úrokovým sazbám stojí za zvážení si zafixovat úrokovou sazbu na delší dobu. Předpokládá se totiž růst úrokových sazeb v horizontu až několika let.
Nicméně není možné se jen kvůli tomu rozhodnout pro dlouhodobou fixaci, protože tohle rozhodnutí musíte udělat vždycky s ohledem i na svoje konkrétní plány a současnou i předpokládanou finanční situaci.
Před finálním rozhodnutím musíte vědět, zda chcete kupovanou nemovitost užívat dlouhodobě a v souvislosti s tím potřebujete mít jistotu, že se vám po delší dobu nebude měnit výše měsíční splátky, nebo jestli kupovanou nemovitost spíš plánujete v dohledné době dále prodat. Případně musíte také zvážit, jestli nebude vhodné například konsolidovat (sloučit) hypotéku s další hypotékou, pokud už nějakou máte sjednanou.
Až podle těchto parametrů zvažte nejlepší délku fixace právě pro vás. V rozhodování vám může také pomoci výše úrokové sazby pro různé délky fixace. Obvykle platí rovnice, že většina bank nabízí nižší úrokové sazby u kratších fixací. Ale ne vždy tomu tak je. Proto si zjistěte co nejvíc informací a pokud s tím nebo sjednáním hypotéky potřebujete pomoci, ozvěte se přes stránku s kontaktními informacemi.
Autor
Ing. Eva Lambertová CFC
Deset důvodů, proč se můžem efektivně postarat o vaši finanční pohodu…
1. Zkušenost Finančnímu poradenství se věnuji 24 let. V současnosti mám přes 650 klientských rodin – což je přibližně 2.000 klientů – po celé České republice. Uzavřela jsem 7.500 obchodů. Noví zákazníci mi na základě doporučení většinou volají sami.
Viz. - názory klientů
2. Komplexní péče
Nejsem prodejce finančních produktů, ale finanční poradce. Nenabízím produkty, ale poskytujem komplexní řešení potřeb klientů. Jsem FO, která poskytuje zprostředkování finančních služeb v oblasti pojištění, hypoték, stavebního spoření, úvěrů ze stavebního spoření, investování, penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření či jiných spořících nástrojů.
Při tvorbě poradenství beru v úvahu veškeré potřeby zákazníka. Díky mým širokým možnostem můžem řešit každou důležitou oblast klientova zájmu a podat mu pomocnou ruku ve složitém světě peněz.
3. Zázemí silných partnerů
Mám k dispozici široké a kvalitní zázemí silných a seriózních finančních institucí působících na českém trhu. Díky tomu mám také vždy potřebné, kvalitní a aktuální informace z oblasti financí.
Při své činnosti spolupracuji se společností OVB Allfinanz, as Prostřednictvím této společnosti spolupracuji s desetkami finančních institucí.
Viz. - finanční partneri
4. Objektivita
Nestraním žádné finanční instituci. Objektivně posoudím situaci každého klienta. Jako finanční poradce se snažím zákazníkovi poskytnout všechny relevantní informace, pečlivou analýzu a nabídnout řešení odpovídající přesně jeho potřebám.
5. Věrnost
Svým klientům se věnuji dlouhodobě, nikoli pouze v okamžiku podepsání smlouvy.
Kladu důraz na perfektní servis, a proto se každý můj klient na mě může kdykoli obrátit se žádostí o radu či jinou pomoc, vždy se snažím maximálně vyhovět.
6. Odbornost
Svět financí se neustále vyvíjí, z toho důvodu je třeba držet krok s tímto vývojem. Pravidelně proto zvyšuji svou odbornost různými formami vzdělávání. Jsem držitelem všech oprávnění a certifikátů, které český stát a potažmo Česká národní banka od finančních poradců vyžaduje.
Za svou práci jsem také získala řadu ocenění.
7. Etika poradenství
Etika, slušnost, korektnost a diskrétnost jsou nejenom nezbytné vlastnosti každého profesionála, ale i průvodní hodnoty dobrých obchodních vztahů.
8. Důvěra
Klient je pro mně nejen obchodní partner, ale i lidské bytost. Proto je důvěra tou nejsilnější hodnotou v mojí práci. Díky tomu mám s mnoha klienty nadstandartní osobní vazby a troufám si říci, že s řadou z nich jsme se stali takovými přáteli.
9. Společenská odpovědnost
Mojím posláním je i kultivace služeb finančního poradenství, zvyšování finančního povědomí veřejnosti a ochrana klientů před nevýhodnými podmínkami a nekalými praktikami prodejců.
Z tohoto důvodu se rovněž aktivně formou přednášek podívám na zvyšování finanční gramotnosti občanů.
10. Prioritou je poradenství
Nejen finanční poradenství stálo v minulosti na bázi tzn. multi level marketingu. Pro mnoho finančních poradců bylo shánění nových kolegů často větší prioritou než poskytování finanční služby samotné. Pro mě osobně však vždy bylo a nadále zůstává finanční poradenství prioritou číslo jedna. Případnému vážnému zájemci o profesi finančního poradce nicméně ráda prodám své zkušenosti.