Jak snížit náklady za energie? Chovejte se úsporněji
7. 9. 2022
Asi není nikdo, kdo by v tuto chvíli neřešil ceny energií. To spoustu domácností přimělo, aby se pustily do rekonstrukcí svých nemovitostí nebo investic do nízkoenergetického bydlení. Na každé situaci se ale dá najít něco aspoň trochu pozitivního. Třeba to, že se naučíme chovat ekologičtěji. Podle srovnání zemí Evropy patříme totiž ve spotřebě energií mezi ty méně úsporné.
Zajímavé je, že podle posledních výzkumů nejvíc energií spotřebovávají Islanďané a nejúspornější jsou Albánci. Ale při srovnání zemí s podobnými klimatickými podmínkami nám patří přibližně prostřední příčka. Z tohoto pohledu nejlépe hospodaří s energiemi Rumuni a největší spotřebu energií mají naopak v Lucembursku.
Co můžete udělat pro větší úspory
Asi i vysokopříjmové domácnosti, které neřeší každou korunu, v tuto chvíli hledají cesty, jak snížit svoje náklady za energie. Nejvíce energie (68 procent) použijí české domácnosti na vytápění, což bude znát právě v zimě. Dalších 17 procent naší energetické spotřeby činí ohřev vody. 13 procent našich výdajů za energie vzniká při vaření a používání elektrických spotřebičů.
Jak tedy ušetřit energie, a tím pádem i náklady na ně? V chladných dnech větrejte krátce, ale intenzivně. Místnosti zbytečně nepřetápějte a raději si vezměte tričko s dlouhým rukávem a kalhoty než běhat po domě v kraťasech a tílku. Pořiďte si LED žárovky a zjistěte, v jaké energetické třídě máte stávající elektrické spotřebiče. Největším žroutem energie bývá lednička a také pračka.
Samozřejmě není nutné hned staré spotřebiče vyhazovat, ale u těch starších deseti let stojí za to zauvažovat nad koupí nových. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale nové spotřebiče také spotřebovávají výrazně méně energie.
Jak v kuchyni?
Vařte jídlo s pokličkou. Můžete ušetřit až 50 procent energie a zkrátíte tím i dobu vaření. Ledničku dejte 5 až 10 centimetrů od zdi a na místo, kde není zdroj tepla. Tedy ne vedle trouby nebo tam, kde svítí přímé slunce. Když jdete do ledničky, snažte se ji nenechávat dlouho otevřenou.
Její chladicí část nemusíte chladit pod 5 stupňů Celsia a v té mrazicí nastavte hodnotu minus 18 stupňů, ne méně. Varnou konvici naplňujte jen takovým množstvím vody, kterou zrovna potřebujete ohřát. Stejně tak u myčky využívejte ekologický program s nižší teplotou, a pokud máte dvoutarifovou sazbu, zapínejte ji v době levnějšího tarifu.
Sprchujte se krátce a při praní používejte nižší teplotu
Největší energetické úspory při praní dosáhnete opět zapínáním v době levnějšího tarifu, pokud ho máte. A také při nižších teplotách praní, nebo když nebudete „prát na prázdno“. Jak u myčky, tak u pračky platí, že ji ideálně naplňujte do doporučeného maxima.
Tu poučku o tom, že čtyřminutová sprcha je až čtyřikrát úspornější než plně napuštěná vana, určitě znáte! No a hlavně, krátkým sprchováním snížíte i spotřebu vody. Ta za poslední rok zdražila také – v průměru téměř o pětinu.
Přeji vám, ať všechno zvládnete v klidu, v teple a s co nejmenšími náklady. A pokud řešíte, jak to všechno finančně utáhnete, a potřebujete se v oblasti financí poradit, ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.
Autor
Ing. Eva Lambertová CFC
Deset důvodů, proč se mohu efektivně postarat o vaši finanční pohodu…
1. Zkušenost Finančnímu poradenství se věnuji 23 let. V současnosti mám přes 650 klientských rodin - což je přibližně 2.000 klientů - po celé České republice. Uzavřela jsem 7.400 obchodů. Noví zákazníci mi na základě doporučení většinou volají sami.
Viz. - názory klientů
2. Komplexní péče
Nejsem prodejce finančních produktů, ale finanční poradce. Nenabízím produkty, ale poskytuji komplexní řešení potřeb klientů. Jsem FO, která poskytuje zprostředkování finančních služeb v oblasti pojištění, hypoték, stavebního spoření, úvěrů ze stavebního spoření, investování, penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření či jiných spořících nástrojů.
Při tvorbě poradenství beru do úvahy veškeré potřeby zákazníka. Díky mým širokým možnostem mohu řešit každou důležitou oblast klientova zájmu a podat mu pomocnou ruku ve složitém světě peněz.
3. Zázemí silných partnerů
Mám k dispozici široké a kvalitní zázemí silných a seriózních finančních institucí působících na českém trhu. Díky tomu mám také vždy potřebné, kvalitní a aktuální informace z oblasti financí.
Při své činnosti spolupracuji se společností OVB Allfinanz, a.s. Prostřednictvím této společnosti spolupracuji s desítkami finančních institucí.
Viz. - finanční partneři
4. Objektivita
Nestraním žádné finanční instituci. Objektivně posoudím situaci každého klienta. Jako finanční poradce se snažím zákazníkovi poskytnout všechny relevantní informace, důkladnou analýzu a nabídnout řešení odpovídající přesně jeho potřebám.
5. Věrnost
Svým klientům se věnuji dlouhodobě, nikoliv pouze v okamžiku podepsání smlouvy.
Kladu důraz na perfektní servis, a proto se každý můj klient na mě může kdykoliv obrátit se žádostí o radu či jinou pomoc, vždy se snažím maximálně vyhovět.
6. Odbornost
Svět financí se neustále vyvíjí, z toho důvodu je potřeba držet krok s tímto vývojem. Pravidelně proto zvyšuji svou odbornost různými formami vzdělávání. Jsem držitelem všech oprávnění a certifikátů, které český stát a potažmo Česká národní banka od finančních poradců vyžaduje.
Za svou práci jsem také získala řadu ocenění.
7. Etika poradenství
Etika, slušnost, korektnost a diskrétnost jsou nejen nezbytné vlastnosti každého profesionála, ale i průvodní hodnoty dobrých obchodních vztahů.
8. Důvěra
Klient je pro mne nejen obchodní partner, ale i lidská bytost. Proto je důvěra tou nejsilnější hodnotou v mé práci. Díky tomu mám s mnoha klienty nadstandartní osobní vazby a troufám si říci, že s řadou z nich jsme se stali také přáteli.
9. Společenská odpovědnost
Mým posláním je i kultivace služeb finančního poradenství, zvyšování finančního povědomí veřejnosti a ochrana klientů před nevýhodnými podmínkami a nekalými praktikami prodejců.
Z tohoto důvodu se rovněž aktivně formou přednášek podílím na zvyšování finanční gramotnosti občanů.
10. Prioritou je poradenství
Nejen finanční poradenství stálo v minulosti na bázi tzv. multi level marketingu. Pro mnoho finančních poradců bylo shánění nových kolegů často větší prioritou než poskytování finanční služby samotné. Pro mě osobně však vždy bylo a nadále zůstává finanční poradenství prioritou číslo jedna. Případnému vážnému zájemci o profesi finančního poradce nicméně ráda předám své zkušenosti.