Do jaké skupiny investorů patříte vy?
22. 4. 2021
V jednom z předchozích článků jsme otevřeli téma investic a investování. Mohli jste si v něm přečíst, jak je důležité se nenechat příliš ovlivnit výkyvy trhu, svými strachy a emocemi. Dneska na to lehce navážeme a koukneme se, jak jsme na tom v Česku s investicemi jako jednotlivci.
Zajímavé totiž je, že až skoro čtvrtina Čechů prý drží své úspory jen na běžném účtu nebo dokonce „pod polštářem“. Tedy doma v hotovosti. A je to škoda. Obzvlášť, když byla inflace v loňském roce vysoká a částky uložené v hotovosti nebo na běžném účtu tím výrazně ztratily na svojí hodnotě.
Téměř polovina z nás patří mezi investory
Těch, kteří přišli na chuť investicím je už dnes ale taky dost. Víc než těch, kteří spoří v hotovosti nebo nechávají peníze na běžném účtu. Záleží však, jakým způsobem investujeme. Jestli necháváme peníze na spořících účtech nebo aktivně investujeme do akcií, podílových fondů a jiných investičních příležitostí.
Nejen podle toho se tak můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina by se dala nazvat jako mladí investoři, kteří bývají ze svých investic současně i trochu nervózní. Je to proto, že ještě nemají s investováním velké zkušenosti a obvykle v nich nemají uloženo víc než 50 tisíc korun.
Většina z těchto investorů věří podílovým fondům, ale málokdo se do nich zatím naučil investovat. Spíš využívají spořicí produkty. Do této skupiny nejčastěji patří muži s výučním listem nebo středoškolským vzděláním.
Druhou skupinou investorů jsou spíše ženy, které jsou opatrnější také v investicích. Nejen při řízení. Mezi „opatrné“ investory ale můžou samozřejmě patřit i muži. V této kategorii mají investoři obvykle měsíčně v čistých příjmech méně než 30 tisíc korun a proto jejich investice bývají také nižší. Obvykle v souhrnu nečiní více než 25 tisíc korun.
Třetí skupinou a téměř protikladem obou předchozích skupin jsou investoři, kteří by se mohli nazvat jako už zkušení investoři s velkým přehledem o investicích. V této skupině až polovina investorů už má často proinvestováno víc než 100 tisíc korun a to do podílových fondů, akcií i dalších investic.
Navíc nejen tuší, ale už mají i tu zkušenost, že u investic občas dochází k výkyvům hodnot. Výkyvy na trhu je proto obvykle příliš neznervózňují a ani nejsou při svých investicích výrazně opatrnější jako skupina „opatrných“ investorů. Naopak ví, že tyhle výkyvy mohou být velkou investiční příležitostí.
Mezi typické zkušené investory patří až pětina těch, co vůbec investují a většinou jsou to muži. Obvykle ve středním a vyšším věku, s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy.
Nebojte se investovat
Ať už patříte do jakékoliv skupiny, i vy můžete udělat menší či větší investice. Rozhodně je to lepší řešení, než si schovávat svoje peníze doma pod polštářem. Především kvůli velké míře inflace.
Z dlouhodobého hlediska mohou být i pro méně zkušené investory skvělými investicemi například investice do nemovitostí nebo překvapivě do známek, vína či dokonce whisky.
Právě investicím do třech posledních zmiňovaných komodit se budeme věnovat příště. A pokud vás zajímá, jak i vy můžete investovat a chcete se pobavit konkrétně o vašich investičních možnostech víc, ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.
Autor
Ing. Eva Lambertová CFC
Deset důvodů, proč se mohu efektivně postarat o vaši finanční pohodu…
1. Zkušenost Finančnímu poradenství se věnuji 23 let. V současnosti mám přes 650 klientských rodin - což je přibližně 2.000 klientů - po celé České republice. Uzavřela jsem 7.400 obchodů. Noví zákazníci mi na základě doporučení většinou volají sami.
Viz. - názory klientů
2. Komplexní péče
Nejsem prodejce finančních produktů, ale finanční poradce. Nenabízím produkty, ale poskytuji komplexní řešení potřeb klientů. Jsem FO, která poskytuje zprostředkování finančních služeb v oblasti pojištění, hypoték, stavebního spoření, úvěrů ze stavebního spoření, investování, penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření či jiných spořících nástrojů.
Při tvorbě poradenství beru do úvahy veškeré potřeby zákazníka. Díky mým širokým možnostem mohu řešit každou důležitou oblast klientova zájmu a podat mu pomocnou ruku ve složitém světě peněz.
3. Zázemí silných partnerů
Mám k dispozici široké a kvalitní zázemí silných a seriózních finančních institucí působících na českém trhu. Díky tomu mám také vždy potřebné, kvalitní a aktuální informace z oblasti financí.
Při své činnosti spolupracuji se společností OVB Allfinanz, a.s. Prostřednictvím této společnosti spolupracuji s desítkami finančních institucí.
Viz. - finanční partneři
4. Objektivita
Nestraním žádné finanční instituci. Objektivně posoudím situaci každého klienta. Jako finanční poradce se snažím zákazníkovi poskytnout všechny relevantní informace, důkladnou analýzu a nabídnout řešení odpovídající přesně jeho potřebám.
5. Věrnost
Svým klientům se věnuji dlouhodobě, nikoliv pouze v okamžiku podepsání smlouvy.
Kladu důraz na perfektní servis, a proto se každý můj klient na mě může kdykoliv obrátit se žádostí o radu či jinou pomoc, vždy se snažím maximálně vyhovět.
6. Odbornost
Svět financí se neustále vyvíjí, z toho důvodu je potřeba držet krok s tímto vývojem. Pravidelně proto zvyšuji svou odbornost různými formami vzdělávání. Jsem držitelem všech oprávnění a certifikátů, které český stát a potažmo Česká národní banka od finančních poradců vyžaduje.
Za svou práci jsem také získala řadu ocenění.
7. Etika poradenství
Etika, slušnost, korektnost a diskrétnost jsou nejen nezbytné vlastnosti každého profesionála, ale i průvodní hodnoty dobrých obchodních vztahů.
8. Důvěra
Klient je pro mne nejen obchodní partner, ale i lidská bytost. Proto je důvěra tou nejsilnější hodnotou v mé práci. Díky tomu mám s mnoha klienty nadstandartní osobní vazby a troufám si říci, že s řadou z nich jsme se stali také přáteli.
9. Společenská odpovědnost
Mým posláním je i kultivace služeb finančního poradenství, zvyšování finančního povědomí veřejnosti a ochrana klientů před nevýhodnými podmínkami a nekalými praktikami prodejců.
Z tohoto důvodu se rovněž aktivně formou přednášek podílím na zvyšování finanční gramotnosti občanů.
10. Prioritou je poradenství
Nejen finanční poradenství stálo v minulosti na bázi tzv. multi level marketingu. Pro mnoho finančních poradců bylo shánění nových kolegů často větší prioritou než poskytování finanční služby samotné. Pro mě osobně však vždy bylo a nadále zůstává finanční poradenství prioritou číslo jedna. Případnému vážnému zájemci o profesi finančního poradce nicméně ráda předám své zkušenosti.