Co pro vás znamená stavební spoření? Možnost vlastního bydlení nebo finanční rezervu?
18. 11. 2020
Překvapením letošního roku je vývoj ohledně stavebního spoření. Podle zářijových dat má letos stavební spoření našlápnuto k podobně rekordním výsledkům jako v roce 2018. Respektive opakuje se situace z tohoto roku, kdy bylo sjednáno rekordní množství úvěrů ze stavebního spoření. Letos navíc roste zájem i o založení nových smluv.
Oba sledované faktory jdou v meziročním srovnání oproti roku 2019 nahoru až o desítky procent. Objem sjednaných úvěrů konkrétně o 30 procent, počet nově uzavřených nových smluv o 10 procent.
Čím to?
Možná je to tím, že jsme si v posledních měsících uvědomili, že kromě zdraví a rodiny není nic důležitějšího než moci být v teple a bezpečí svého domova. Naše domy a byty se totiž staly nejen příbytky ke spánku, ale často také kancelářemi, restauracemi a školními třídami.
Možná nám právě letos víc než kdy jindy došlo, jak je důležité mít finanční rezervy a ideálně i vlastní bydlení.
Zajímavé také je, že touha po vlastním bydlení dál roste i přesto, že za posledních 15 let vzrostla cena nemovitostí zhruba o 140 procent. Především bytů a samozřejmě v závislosti na lokalitě. Přitom ještě v roce 2005 vám na koupi bytu stačila necelá polovina dnešní částky.
Úvěry ze stavebního spoření
Lidé si půjčují na vlastní bydlení různě vysoké částky. Někdy jim stačí použít peníze z už naspořeného stavebka, jindy si musí vzít k němu úvěr třeba na několik desítek tisíc korun pro dokončení rekonstrukce svého bydlení. Dost často bývají úvěry sjednány i na několik stovek tisíc nebo i milionů.
Úvěry ze stavebního spoření jsou nejčastěji čerpány na rekonstrukce. Takových případů bývá zhruba 45 procent. Na koupi nemovitosti bez nutnosti rekonstrukce pak připadá 27 procent poskytnutých úvěrů. Průměrná hodnota úvěru od začátku stavebního spoření až do letošního roku, tedy od roku 1993 do roku 2020, činí necelých 400 tisíc korun.
Další zajímavostí je to, že až 83 procent úvěrových případů začalo ve stavebních spořitelnách tzv. překlenovacím úvěrem. Ten pomáhá vyřešit situaci, kdy klient ještě nemá nárok na řádný úvěr, ale peníze na vysněné bydlení potřebuje ze svého stavebního spoření hned.
Proto je důležité začít finance na vlastní bydlení řešit s dostatečným předstihem a také myslet na finanční rezervu. Jak? Možností je mnoho. Kromě stavebního spoření to mohou být investice, správné plánování i vhodně uložené peníze. Ozvěte se mi proto přes stránku s kontaktními údaji, podíváme se na vaše možnosti spolu.
Autor
Ing. Eva Lambertová CFC
Deset důvodů, proč se mohu efektivně postarat o vaši finanční pohodu…
1. Zkušenost Finančnímu poradenství se věnuji 23 let. V současnosti mám přes 650 klientských rodin - což je přibližně 2.000 klientů - po celé České republice. Uzavřela jsem 7.400 obchodů. Noví zákazníci mi na základě doporučení většinou volají sami.
Viz. - názory klientů
2. Komplexní péče
Nejsem prodejce finančních produktů, ale finanční poradce. Nenabízím produkty, ale poskytuji komplexní řešení potřeb klientů. Jsem FO, která poskytuje zprostředkování finančních služeb v oblasti pojištění, hypoték, stavebního spoření, úvěrů ze stavebního spoření, investování, penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření či jiných spořících nástrojů.
Při tvorbě poradenství beru do úvahy veškeré potřeby zákazníka. Díky mým širokým možnostem mohu řešit každou důležitou oblast klientova zájmu a podat mu pomocnou ruku ve složitém světě peněz.
3. Zázemí silných partnerů
Mám k dispozici široké a kvalitní zázemí silných a seriózních finančních institucí působících na českém trhu. Díky tomu mám také vždy potřebné, kvalitní a aktuální informace z oblasti financí.
Při své činnosti spolupracuji se společností OVB Allfinanz, a.s. Prostřednictvím této společnosti spolupracuji s desítkami finančních institucí.
Viz. - finanční partneři
4. Objektivita
Nestraním žádné finanční instituci. Objektivně posoudím situaci každého klienta. Jako finanční poradce se snažím zákazníkovi poskytnout všechny relevantní informace, důkladnou analýzu a nabídnout řešení odpovídající přesně jeho potřebám.
5. Věrnost
Svým klientům se věnuji dlouhodobě, nikoliv pouze v okamžiku podepsání smlouvy.
Kladu důraz na perfektní servis, a proto se každý můj klient na mě může kdykoliv obrátit se žádostí o radu či jinou pomoc, vždy se snažím maximálně vyhovět.
6. Odbornost
Svět financí se neustále vyvíjí, z toho důvodu je potřeba držet krok s tímto vývojem. Pravidelně proto zvyšuji svou odbornost různými formami vzdělávání. Jsem držitelem všech oprávnění a certifikátů, které český stát a potažmo Česká národní banka od finančních poradců vyžaduje.
Za svou práci jsem také získala řadu ocenění.
7. Etika poradenství
Etika, slušnost, korektnost a diskrétnost jsou nejen nezbytné vlastnosti každého profesionála, ale i průvodní hodnoty dobrých obchodních vztahů.
8. Důvěra
Klient je pro mne nejen obchodní partner, ale i lidská bytost. Proto je důvěra tou nejsilnější hodnotou v mé práci. Díky tomu mám s mnoha klienty nadstandartní osobní vazby a troufám si říci, že s řadou z nich jsme se stali také přáteli.
9. Společenská odpovědnost
Mým posláním je i kultivace služeb finančního poradenství, zvyšování finančního povědomí veřejnosti a ochrana klientů před nevýhodnými podmínkami a nekalými praktikami prodejců.
Z tohoto důvodu se rovněž aktivně formou přednášek podílím na zvyšování finanční gramotnosti občanů.
10. Prioritou je poradenství
Nejen finanční poradenství stálo v minulosti na bázi tzv. multi level marketingu. Pro mnoho finančních poradců bylo shánění nových kolegů často větší prioritou než poskytování finanční služby samotné. Pro mě osobně však vždy bylo a nadále zůstává finanční poradenství prioritou číslo jedna. Případnému vážnému zájemci o profesi finančního poradce nicméně ráda předám své zkušenosti.