Penzijní připojištění
29. 3. 2010
Informace obsažené v tomto článku jsou mají pouze informativní charakter a nesouvisí s žádnou reklamní nabídkou. Výpočty se mohou lišit podle konkrétního produktu.
Autor článku je redakce E-konzultant.
Název produktu naznačuje, že by se mělo jednat o zajištění prostředků na období po skončení výdělečných aktivit. Tedy instrument pro dlouhodobé ukládání a zhodnocování financí. V první větě je úmyslně použito kondicionálu, neboť některé vlastnosti naznačeným požadavkům odpovídají, avšak jiné jsou s nimi v příkrém rozporu.
Jaké je tedy místo, které by měl zaujímat penzijní fond v našem portfoliu? Na tu otázku nám odpoví podrobnější rozbor.
Od nástroje pro dlouhodobé investování bychom po právu očekávali, že jeho zhodnocení bude nadprůměrné. Zejména v případě, že jednou z podmínek je výběr po šedesátém roce věku a nejdříve za pět let od počátku (vyjma výsluhové penze, kdy je možno vybrat až polovinu aktuálního zůstatku po patnácti letech). Státní dozor však stanovuje, že penzijní fondy musejí investovat konzervativně, převážně do dluhopisů. Výsledek je patrný z následující tabulky:

Zdroj: www.finance.cz
Na rok 2009 jsou zatím hlášena zhodnocení fondů kolem 1%. Vidíme tedy, že samotné jejich hospodaření závratné zisky netvoří. Pro klienta je však důležitější celkový výnos, tedy včetně státních příspěvků. Podívejme se, jak se bude našim penězům dařit v různě dlouhých investičních obdobích:

Zdroj: Petr Syrový, analytik
Model uvažuje průměrné zhodnocení fondu 4% p.a., což je, vzhledem k předešlé tabulce, docela optimistický předpoklad. Ve skutečnosti budou tedy všechna čísla ještě o něco málo nižší.
Co z toho všeho vyplývá pro člověka, který se chce zaopatřit na pozdější léta?
-
Dle výkonnosti je třeba považovat penzijní připojištění za součást dluhopisové složky investičního portfolia; protože však je omezeně likvidní, měla by zde být umístěna pouze část prostředků pro tento podíl
-
V mladším věku by se mělo pravidelně investovat v menších částkách a postupně je zvyšovat
-
Vkládání jednorázových částek je nevhodné, snižuje se tím průměrný efektivní výnos
I kdybychom spořili 500,- Kč měsíčně po dobu třiceti let a penzijní fond dokázal vytvořit zhodnocení 3,5% p.a., budeme mít nakonec k dispozici částku nějakých 400 000,- Kč. Taková částka není nic moc, ale bude to ještě horší. Musíme totiž vzít v úvahu inflaci po celé třicetileté období. Řekněme, že její průměrná výše bude 3% p.a., což je inflační cíl stanovený Evropskou unií. Ta zapříčiní, že se našeho půl milionu nominální částky smrskne na pouhých 164 795,- Kč skutečné kupní síly. A z takového kapitálového objemu budeme čerpat měsíční rentu 824,- Kč. Zdá se vám takové číslo směšně malé? Mně taky.
Pro zajištění klidu a pohody v pokročilém věku je třeba uchýlit se k výkonnějším mašinkám.
Autor
Ing. Eva Lambertová CFC
Deset důvodů, proč se můžem efektivně postarat o vaši finanční pohodu…
1. Zkušenost Finančnímu poradenství se věnuji 24 let. V současnosti mám přes 650 klientských rodin – což je přibližně 2.000 klientů – po celé České republice. Uzavřela jsem 7.500 obchodů. Noví zákazníci mi na základě doporučení většinou volají sami.
Viz. - názory klientů
2. Komplexní péče
Nejsem prodejce finančních produktů, ale finanční poradce. Nenabízím produkty, ale poskytujem komplexní řešení potřeb klientů. Jsem FO, která poskytuje zprostředkování finančních služeb v oblasti pojištění, hypoték, stavebního spoření, úvěrů ze stavebního spoření, investování, penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření či jiných spořících nástrojů.
Při tvorbě poradenství beru v úvahu veškeré potřeby zákazníka. Díky mým širokým možnostem můžem řešit každou důležitou oblast klientova zájmu a podat mu pomocnou ruku ve složitém světě peněz.
3. Zázemí silných partnerů
Mám k dispozici široké a kvalitní zázemí silných a seriózních finančních institucí působících na českém trhu. Díky tomu mám také vždy potřebné, kvalitní a aktuální informace z oblasti financí.
Při své činnosti spolupracuji se společností OVB Allfinanz, as Prostřednictvím této společnosti spolupracuji s desetkami finančních institucí.
Viz. - finanční partneri
4. Objektivita
Nestraním žádné finanční instituci. Objektivně posoudím situaci každého klienta. Jako finanční poradce se snažím zákazníkovi poskytnout všechny relevantní informace, pečlivou analýzu a nabídnout řešení odpovídající přesně jeho potřebám.
5. Věrnost
Svým klientům se věnuji dlouhodobě, nikoli pouze v okamžiku podepsání smlouvy.
Kladu důraz na perfektní servis, a proto se každý můj klient na mě může kdykoli obrátit se žádostí o radu či jinou pomoc, vždy se snažím maximálně vyhovět.
6. Odbornost
Svět financí se neustále vyvíjí, z toho důvodu je třeba držet krok s tímto vývojem. Pravidelně proto zvyšuji svou odbornost různými formami vzdělávání. Jsem držitelem všech oprávnění a certifikátů, které český stát a potažmo Česká národní banka od finančních poradců vyžaduje.
Za svou práci jsem také získala řadu ocenění.
7. Etika poradenství
Etika, slušnost, korektnost a diskrétnost jsou nejenom nezbytné vlastnosti každého profesionála, ale i průvodní hodnoty dobrých obchodních vztahů.
8. Důvěra
Klient je pro mně nejen obchodní partner, ale i lidské bytost. Proto je důvěra tou nejsilnější hodnotou v mojí práci. Díky tomu mám s mnoha klienty nadstandartní osobní vazby a troufám si říci, že s řadou z nich jsme se stali takovými přáteli.
9. Společenská odpovědnost
Mojím posláním je i kultivace služeb finančního poradenství, zvyšování finančního povědomí veřejnosti a ochrana klientů před nevýhodnými podmínkami a nekalými praktikami prodejců.
Z tohoto důvodu se rovněž aktivně formou přednášek podívám na zvyšování finanční gramotnosti občanů.
10. Prioritou je poradenství
Nejen finanční poradenství stálo v minulosti na bázi tzn. multi level marketingu. Pro mnoho finančních poradců bylo shánění nových kolegů často větší prioritou než poskytování finanční služby samotné. Pro mě osobně však vždy bylo a nadále zůstává finanční poradenství prioritou číslo jedna. Případnému vážnému zájemci o profesi finančního poradce nicméně ráda prodám své zkušenosti.